Dienstag, 12. Februar 2013

Supe krem patate


Supe krem patate 

Per 4 persona:

* 1.5 lit. uje

* 3 patate

* 5 thelpinj hudher

* 2 kocka te supes (koncentrat pule ose vici) , majdanoz,veget,piper i zi,senf (mustard) dhe 2 luge kos.


Pregatitja:

Patatet grihen ne rende nga ana me e imet dhe hidhen ne uje te nxeht,pastaj i shtohen hudhrat e copetuara dhe kockat e supes,pas 15 min i shtohet celer, majdanozi,vegeta dhe piperi i zi. Ne fund mustarda perzihet me kos dhe hidhet ne supe. Kjo supe pregaditet shpejt,eshte shume e shishme dhe dietale. Sipas deshires mund ti shtohen edhe kepurdha,brokolli etj,

Supe me perime


Supe me perime


Patatet, karotat, kungulleshkat, selinoja dhe mashurkat e njoma pastrohen dhe priten ne copa kubike mesatare; vec pastrohen bizelet e njoma kokerr.

Ne tenxhere me yndyre kaurdisen qepa, shtohen karotat, kungulleshkat, selinoja. Pas kaurdisjes shtohen domatet e fresketa te grira holle ose pak salce. Ne perimet e kaurdisura hidhet leng mishi ose uje i valuar (uji me mire per mendimin tim) dhe sa te marin valen, shtohen zarzavatet e tjera sipas kohes se zierjes, ne fillim mashurkat e bizelet, pastaj patatet. Supa lihet te zieje 15-20 minuta dhe rregullohet me kripe, piper e gjethe dafine, majdanoz te grire holle. Ne rast se bizelet e mashurkat nuk jane shume te njoma, ato me pare duhet te ziejne ne uje te valuar per disa minuta dhe pastaj t'i hidhen supes. 

Per 4-5 persona duhen: 

Leng mishi ose Uje 1.5 litra
Patate 2-3 kokrra mesatare
Karota 3-4 cope
Kungullesshka 1 cope 
Bizele kokerr 1/2 gote
Mashurka 8 cope
Selino 1 kokerr
Yndyre 1 filxhan kafeje 
Qepe 1 kokerr
Domate 2-3 kokrra ose salce 1/2 luge
Kripe, piper, majdanoz, dafine.

Supe orizi me veze dhe limon


Supe orizi me veze dhe limon 

Ne lengun e mishit ose ne uje te valuar hidhet orizi i lare e i pastruar dhe kripa, e lihen te ziejne ne zjarr te ngadalte rreth 30 minuta. Ne fund, super i shtohet pak lekure limoni e grire me rende; i jepet nje vale, hiqet nga zjarri dhe pas 5-6 minutash rregullohet me te verdhen e vezes. Per kete, ne nje ene porcelani hidhet e verdhae vezes, rrihet mire dhe, duke e rrahur, i shtohet leng limoni ose limontoz i tretur ne uje dhe pak e nga pak leng supe. Ne fund, sipas deshires rregullohet me majdanoz te grire holle dhe piper te zi. 

Per 4-5 persona duhen: 

Leng mishi 1.5 litra 
Oriz 4 luge gjelle 
Gjalpe 50g ose 1 luge gjelle 
E verdhe veze 1 
Limon 1/2 kokerr
Majdanoz, kripe dhe piper i zi 

Torte me biskota


Torte me biskota

Nevojiten:

30 deri 35 biskota
* 100 ml qumësht të nxehtë

* PER KREMIN:

* 1 krem për torte
* 350 ml qumësht
* 2 lugë kakao
* PER STOLISJE :
* 1 shllag shkumë
* Grimca çokollate 

* 1.Në fund të skajeve të kallëpit në formë zemre vëni fletën metalike të alumit (‘folinë’) ose atë të tejdukshme. Renditeni biskotat, pastaj hidhni qumështin e nxehtë.

* 2. Kremin e përgatitni ashtu që në një enë të thellë e hidhni qumështin
* e ftoht më parë të zier. Aty hidhni qeskën e kremit për torte dhe
* përzieni me mikser elektrik me shpejtësinë më të madhe për tre minuta
* dhe, pak minuta pa përfunduar hidheni edhe kakaon.
* 3. Një pjesë të kremit të përgatitur e hidhni mbi biskota dhe, pastaj e shtroni edhe një shtresë të biskotave të cilën po ashtu e lagni me qumësht dhe, pastaj e veni pjesën tjetër të kremit. Vëreni tortën në një vend të ftohtë dhe e lini rreth dy orë.

* Servimi:

* Para se ta servoni, nxireni tortën nga kallëpi dhe, pasi ta keni hequr fletën metalike, e vëni në një pjatë. Stoliseni tortën me shllag dhe me grimca çokollate.Torte me Punding


Torte me Punding

Nevojitet:

-1 litër qumësht 
- 6 pudinga nga vanilla 
- 1 gotë uji sheqer 
- 200 gr kokos 
- 300 gr arra të bluara 
- 200 gr keks të bluar 
- 200 gr sheqer pluhur 
- 2 margarina 
- 3 shllaga vanille 

Pergaditja:

Një litër qumësht vehet për të vluar me 200 gr sheqer, para se ta vejmë qumshtin për të vluar e hejkim një gotë për t'i përzier 6 pudinga, zihet 2-3 minuta. E lamë pudingun derisa të ftohet. 

Në një enë tjetër i marrim 2 margarina dhe sheqerin pluhur i zbutim me piru e pastaj i përziejmë me mikser. Këto dy masa i bashkojmë dhe prap i përziejmë me mikser duke e ndar në tri pjesë. 

Pjesa e parë: i qitet 200 gr kokos 
Pjesa e dytë: i qitet 300 gr arra 
Pjesa e tretë: i qitet 200 gr keksa të bluar 

Me këta përbërës mund t'i japim çfarë do formë që dëshirojmë tortës (të rrumbullakët, katrore apo rolatë) kurse pjesa me keks duhet të jetë e fundit, pjesa me arra në mes, dhe pjesa me kokos në krye.

Në fund dekorohet me shllag nga vanileja apo ndonjë tjetër.


Torte me banane


Torte me banane


-3 banane
-300 gr biskvita
-3 qese puding cokollade
-250 gr sheqer
-1 liter qumesht
-200 ml hopla (whipped cream=shllag)

Pergaditja:

Ne tenxhere e fusim gati gjithe qumeshtin. Pastaj tenxheren e fusim ne zjarr.
E vendosim sheqerin dhe e perziejme mire. Ne qumeshtin e ngelur ne menzure e shtojme pudingun. E perziejme mire dhe kete dhe pastaj produktin nga kjo perzierje ia shtojme ne qumeshtin e nxehur ne tenxhere.
Duke vazhduar se perzieri e vlojme ne zjarr perderisa pudingu te kete fituar viskozitetin e duhur dhe pasi te kemi mbaruar e nxjerrim tenxheren dhe e lejme dikund ne tavoline. Nje pjese te pudingut e fusim ne nje tas me te vogel.

Ne nje tas me te gjere i thejme biskvitet dhe i shtojme pudingun e tenxheres.
E perziejme me luge te drurit. Bananet i presim ne te katertat e gjatesise dhe pastaj ne pjese te vogla i shtojme ne tas. Pastaj e perziejme qe serish te bashkangjitet produkti. Masen e vendosim ne pjate dhe e formojme nje rollat.
Rollatin e lyejme me pudingun qe kishte ngelur tek tasi me i vogel.

Ne nje tas per perzierje e fusim hoplen (kremin). E perziejme me mikser kremin perderisa e fiton masen qe duhet. Me kremin e lyejme te gjithe kasato torten prej bananesh. Mbi torten e presim me cope te holla cokolladet. Me thike torten e presim ne kocka katrores. Secilen pjese e vendosim ne pjata.TRILECE ( me crem Dulce de Leche)


 TRILECE ( me crem Dulce de Leche)


Per nje tepsi me diameter 35X6 cm duhet :

6 veze 
1 1/ 4 gote uji sheqer 
2 gota uji miell
1/2 filxhan caji me qumesht 
2 luge supe plot me gjalp
2 luge caj me Backin 

PERGATITJA

1-Ngrohet furra ne 180 grade 
2-Lyhet tepsia me gjalp
3-Shkrijme gjalpin e heqim nga zjarri dhe e perziejme me qumshtin 
4- Ndajme vezet ,te kuqet nga te bardhet .
5-Perziejme me mix elektrik te bardhat e vezeve me 2 min pastaj hedhim sheqerin dhe i perziejme sebashku per te pakten 10 min ( derisa te behen si debore e ngrire )
6- Hedhim ne tasin e te bardhave te vezeve ,te kuqet e vezeve + perzierjen gjumesht –gjalp. I perziejme mire e mire me mix elektrik .
7- Te perzierja e vezeve hedhim miellin dhe backin dhe i perziejme me nje luge sa te behen pak te njetrajshme.Pastaj i perziejme sebashku me mix elektrik per disa minuta derisa te behet nje brume i njetrajshem
8-Hidhet perzjerja ne tepsi dhe piqet ne 170- 180 grade .
9- Pasi eshte pjekur hiqet nga furra lihet te ftohet .
10-E presim ne formen qe deshirojme .
11-Pasi ftohet per 30 minuta i hedhim perzierjen e qumshtave e mbulojme me plasmas kuzhine dhe e leme per rreth gjysem ore ashtu .
11- e lyejme me kremin qe duam .


PREGATITJA PREJ QUMSHTI 

Ne nje tas hedhim 1 gote qumesht natyral, 
gjysem gote qumesht crem embelsirash ,
2 kuti me qumesht te kondesuar NESLE i perziejme mire e mire dhe i hedhim siper te baza e trileces 
LYEJME SIPERFAQEN E TRILECES ME cremin Dulce de Leche


PER CREMIN Dulce de Leche duhet,

2 kuti qumshti i kondensuar panda ose nestle
thjesht futni ne nje tenxhere me uje kutine e qumshtit te kondensuar dhe lereni te vloje me uje per te pakten 2-3 ore ,hiqeni nga zjarri lereni pak te ftohet ,hapeni me kujdes kapakun hidheni perperjen ne nje tas dhe perzijeni mire e mire .